Nezáleží na ročnom období, suchá pokožka hlavy vás môže potrápiť kedykoľvek. Existuje viacero spôsobov, ako sa s problémom popasovať, najskôr však treba zistiť, čo suchú pokožku spôsobuje. Otázka teda znie: Ktoré momenty môžu zapríčiniť vznik suchej pokožky hlavy? Odpovedí je viacero, spísali sme ich do tohto článku.
Vlasová kozmetika
Za suchú pokožku hlavy môžu v mnohých prípadoch gély, balzamy, spreje, krémy, pomády a iná vlasová kozmetika, ktorú ľudia bežne (a nadmerne) používajú. Zvyšky prípravkov sa hromadia na pokožke hlavy, vysušujú kožu a vyvolávajú svrbenie. Obvyklou príčinou tohto stavu sú zložky, spôsobujúce podráždenie či iné alergické reakcie kože. Príkladom takejto alergénnej zložky je zlúčenina zvaná parafenyléndiamín, ktorá môže vyvolať prejavy dermatitídy.
Psoriáza
Psoriáza je dobre známy stav pokožky, ktorý môže vyvolať začervenanie a odlupovanie kože. Psoriázou zasiahnuté miesta sú obvykle veľmi výrazné a vyžadujú odborný dohľad. Jeden zo starodávnych receptov na liečbu suchej pokožky spočíva v aplikácii uhoľného dechtu (znižuje zápal a svrbenie) na postihnuté miesta. Nápomocné môžu byť aj krémy na suchú pokožku s obsahom kyseliny salicylovej. Tá pomáha nastoliť hormonálnu rovnováhu, odstrániť zápalové procesy či odumreté bunky z povrchu kože.
Strava
K zhoršenému priebehu kožných ochorení môže prispieť aj nesprávne zvolený stravovací režim. Faktom je, že najmä priemyselne spracované potraviny s vysokým obsahom cukrov môžu prispieť k zvýšenej tvorbe kvasiniek na pokožke hlavy a tým ku vzniku lupín či suchej pokožky. Ako sa starať o suchú pokožku hlavy? Skúste zo svojho denného menu vysadiť umelé sladkosti a pozorujte, či došlo k zlepšeniu stavu pokožky. Potrebnej hydratácii pokožky napomáha aj zinok či vitamíny A, B a C, rovnako ako potraviny a výživové doplnky bohaté na omega-3 mastné kyseliny.
Lupiny ako prejav suchej pokožky hlavy?
Lupiny sa môžu javiť ako jeden z absolútne jasných príznakov suchej pokožky hlavy, opak je ale pravdou. Vznik lupín spôsobuje seboroická dermatitída, čo je stav, pri ktorom pokožka produkuje nadmerné množstvo kožného mazu. Nadmerná mazová vrstva v podstate udržuje odumreté kožné bunky na povrchu kože, respektíve na vlasoch –a práve to sú neslávne známe lupiny (v porovnaní s kúskami suchej kože sú akoby mastnejšie a majú žltkastú farbu).
Kedy zájsť za lekárom?
Môžete vyskúšať šampóny proti lupinám alebo zmeniť rutinnú starostlivosť o vlasy, v určitom bode by ste však predsa len mali vyhľadať profesionála. Ak suchá pokožka hlavy svrbí naozaj neznesiteľne, je podráždená a vyvoláva nepríjemné pocity, prípadne ak pozorujete veľké množstvo kožných šupiniek vo vlasoch či na oblečení, mali by ste svoj zdravotný stav konzultovať s dermatológom.