Nočné pomočovanie môže byť príznakom celkom bežného nachladnutia. Zodpovedný rodič však zvykne preskúmať aj iné možnosti. V skutočnosti sa pripisuje chorobe iba 1 %. Veríme, že na svoje dieťa netlačíte, pretože je málo pravdepodobné, že by sa pomočovalo schválne. Najčastejšie ide o vývojovú záležitosť, prípadne stres. Nech sa páči, prečítajte si o tomto probléme viac.
Druhy nočného pomočovania
Štandardne môžeme detskú nočnú inkontinenciu rozdeliť na primárnu a sekundárnu. Primárna prebieha bez prestávky od ranného detstva. Za sekundárne nočné pomočovanie u detí môžeme pokladať stav, ak už dieťa vydržalo spať v suchu po dobu najmenej šesť mesiacov, ale od istého okamihu sa začalo pomočovať znova. Tento stav je vážnejší, treba sa hlbšie zaoberať tým, prečo sa to deje.
Čo spôsobuje primárnu nočnú inkontinenciu u detí
Primárne nočné pomočovanie je vývojovou záležitosťou a zväčša sa netreba nijako znepokojovať. Dôvodom môže byť to, že dieťa sa ešte jednoducho nenaučilo udržať moč po celú noc. Nemá zakorenený reflex, aby sa prebudilo, keď je jeho močový mechúr plný. Občas stoja za tým aj zlé toaletné návyky, ktoré realizuje počas dňa. Mnoho detí ignoruje nutkanie na močenie a vyprázdnenie odkladajú na poslednú chvíľu. Preto by sa mali rodičia naučiť čítať z náznakov. Ak sa napríklad začne dieťa krútiť, krčiť sa v podrepe alebo strúhať na tvári rôzne grimasy, je čas pripomenúť mu návštevu toalety.
Čo spôsobuje sekundárnu nočnú inkontinenciu u detí
Za týmto typom stoja zväčša vážnejšie dôvody. Zvykne byť totiž prejavom zdravotných alebo emočných problémov. Medzi najčastejšie príčiny patria: infekcia močových ciest, podráždenie močového mechúra, diabetes, štrukturálne alebo anatomické abnormality, neurologické problémy či psychické problémy. Ak dieťa žije v stresujúcej domácnosti, kde sú rodičia v rozpore, môže to viesť k tomu, že sa budí pomočené. Nejedenkrát je za tým aj stres, ktorý zažíva v školskom zariadení. No napríklad aj také sťahovanie môže spôsobiť nočné pomočovanie.
Je nočné pomočovanie dedičné?
Áno, nočná inkontinencia môže byť dedičná. Je pravdepodobné, že deti rodičov, ktorí sa v detstve pomočovali, sa budú pomočovať tiež. Pravdepodobnosť je až 40 %. Ak pomočovaním trpeli obaja rodičia, percentá sa vyšplhajú až na sedemdesiat. Vo väčšine prípadov sa z toho deti dostanú v približne rovnakom veku ako ich rodičia a nutkanie na močenie sa naučia ovládať. Dedičná súvislosť môže pokračovať až niekoľko generácií.
Základné pravidlá
Vnímanie nutkania na močenie býva u detí rôzne. Neraz odmietajú návštevu školskej toalety, prípadne si nechcú nechať ujsť niečo zaujímavé. Problém im môže spôsobiť aj nepohodlné oblečenie, ktoré sa dlho a ťažko vyzlieka. Uľahčite to preto svojej ratolesti a vyberajte jej šaty, ktoré si na toalete ľahko vyzlečie. Ak sa dieťa pomočuje, dbajte na to, aby nosilo ochrannú spodnú bielizeň aj v zálohe. Vďaka nej zostane v suchu a bude sa cítiť komfortne. Týmto sa zníži tiež riziko podráždenia pokožky.
Žiadne obavy, spoločnými silami a s istou dávkou trpezlivosti to zvládnete na výbornú. Prajeme pevné nervy a veľa šťastia!
Autorské právo: oksun70 / 123RF Reklamní fotografie